Outstanding Makeup For A Series (Prosthetic) - 2003
- Nominee:
UPN
Steven Anderson, Makeup Artist
Art Anthony, Makeup Artist
Michael Burnett, Makeup Artist
Roxy D'Alonzo, Makeup Artist
Earl Ellis, Makeup Artist
Ruth Haney, Makeup Artist
Barry Koper, Makeup Artist
Jeff Lewis, Makeup Artist
Bradley M. Look, Makeup Artist
Robert Maverick, Makeup Artist
Todd McIntosh, Makeup Artist
Joe Podnar, Makeup Artist
Judith Silverman Orr, Makeup Artist
DEBBIE ZOLLER, Makeup Artist
OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (DRAMATIC UNDERSCORE) - 2003
- Nominee:
UPN
Dennis McCarthy, Music By
Outstanding Special Visual Effects For A Series - 2002
- Nominee:
UPN
Adam Buckner, Visual Effects Coordinator
John Gross, CGI Supervisor
Paul Hill, Lead Visual Effects Compositor
Adam Howard, Lead Visual Effects Animator
Fred Pienkos, Lead CGI Artist
Greg Rainoff, Lead Visual Effects Animator
Eddie Robison, Lead CGI Artist
Steven Rogers, CGI Supervisor
David Stipes, Visual Effects Supervisor
Outstanding Special Visual Effects For A Series - 2002
- Winner:
UPN
Robert Bonchune, Computer Animation Supervisor
Elizabeth Castro, Visual Effects Coordinator
Dan Curry, Visual Effects Producer
Steven Fong, Compositing Editor
Paul Hill, Compositing Editor
Ronald B. Moore, Visual Effects Supervisor
David Morton, Computer Animation Supervisor
Gregory Rainoff, Visual Effects Animator
Outstanding Makeup For A Series (Prosthetic) - 2002
- Nominee:
UPN
Art Anthony, Makeup Artist
Belinda Bryant, Makeup Artist
Earl Ellis, Makeup Artist
Jeff Lewis, Makeup Artist
Bradley M. Look, Makeup Artist
Joe Podnar, Makeup Artist
Karen J. Westerfield, Makeup Artist
June Westmore, Makeup Artist
Natalie Wood, Makeup Artist
Outstanding Sound Editing For A Series - 2002
- Nominee:
UPN
Dale Chaloukian, Sound Editor
Ashley Harvey, Sound Editor
Hilda Hodges, Foley Artist
Catherine Rose, Foley Artist
Stephen M. Rowe, Music Editor
MASANOBU TOMITA, Sound Editor
Shaun Varney, Sound Editor
Bill Wistrom, Supervising Sound Editor
James Wolvington, Supervising Sound Effects Editor
Outstanding Hairstyling For A Series - 2002
- Winner:
UPN
Laura Connolly, Hairstylist
Roma Goddard, Hairstylist
Michael Moore, Designer
Gloria Casny, Hairstylist
Cheri Ruff, Hairstylist