Awards News

2018 Creative Arts Awards Saturday

The 2018 Creative Arts Awards will be presented on two consecutive nights: Saturday, September 8 and Sunday, September 9. Below is a recap of Saturday's awards.

This page was updated during the presentations with the latest Emmy Award winners.

Watch an edited replay of this year's Creative Arts Emmy Awards on FXX, Saturday, September 15 at 8:00 PM ET/PT.

For the press release of Saturday night's winners, click here.

For a complete searchable list of this year's nominees and winners, click here. For more Emmy Awards information, click here.


Outstanding Casting For A Comedy Series

The Marvelous Mrs. Maisel • Prime Video • Amazon Studios
Meredith Tucker, Original Casting by
Jeanie Bacharach, CSA, Original Casting by
Cindy Tolan, CSA, Casting by


Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios and FX Productions
Courtney Bright, CSA, Casting by
Nicole Daniels, CSA, Casting by


Outstanding Casting For A Drama Series

The Crown • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television
Nina Gold, CSA, Casting by
Robert Sterne, CSA, Casting by


Outstanding Character Voice-Over Performance

Family Guy • Nanny Goats • FOX • 20th Century Fox Television
Alex Borstein as Lois Griffin, Babs Pewterschmidt, Natalia, Female Hippo, Woman in Car, Female Voice


Outstanding Animated Program

Rick And Morty • Pickle Rick • Adult Swim • Williams Street Productions
Dan Harmon, Executive Producer
Justin Roiland, Executive Producer
Delna Bhesania, Executive Producer
Barry Ward, Executive Producer
Keith Crofford, Executive Producer
Mike Lazzo, Executive Producer
Ryan Ridley, Co-Executive Producer
Dan Guterman, Co-Executive Producer
Mike McMahan, Supervising Producer
Tom Kauffman, Producer
Ollie Green, Producer
J. Michael Mendel, Produced by
Jessica Gao, Written by
Wes Archer, Supervising Director
Anthony Chun, Director
Nathan Litz, Animation Director


Outstanding Short Form Animated Program

Robot Chicken • Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special: Special Edition • Adult Swim • Stoopid Buddy Stoodios
Seth Green, Executive Producer/Written by
Matthew Senreich, Executive Producer/Written by
John Harvatine IV, Executive Producer
Eric Towner, Executive Producer
Tom Root, Executive Producer/Head Writer
Doug Goldstein, Executive Producer/Head Writer
Keith Crofford, Executive Producer
Mike Lazzo, Executive Producer
Margaret M. Dean, Supervising Producer
Ollie Green, Producer
Nick Cron-DeVico, Written by
Deirdre Devlin, Written by
Mike Fasolo, Written by
Tesha Kondrat, Written by
Tom Sheppard, Written by/Directed by
Alex Kamer, Animation Director
Scott DaRos, Animation Director
Matt Sheldon, Assistant Director


Outstanding Individual Achievement in Animation (Juried)

Adventure Time • Ketchup • Cartoon Network • Cartoon Network Studios
Lindsay Small-Butera, Character Animation
 
Hey Arnold! The Jungle Movie • Nickelodeon • Nickelodeon
Stu Livingston, Storyboard Artist
 
The Number On Great-Grandpa's Arm • HBO • HBO Documentary Films
Jeff Scher, Production Designer
 
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular • Disney Channel • Disney Television Animation
Justin Martin, Background Designer
 
The Simpsons • Springfield Splendor • FOX • Gracie Films in association with 20th Century Fox Television
Caroline Cruikshank, Character Animation
 
Steven Universe • Jungle Moon • Cartoon Network • Cartoon Network Studios
Patrick Bryson, Background Painter


Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie

Genius: Picasso • Chapter One • National Geographic • Imagine Television and Fox 21 Television Studios
Bob Bronow, Re-Recording Mixer
Mark Hensley, Re-Recording Mixer
Tamas Csaba, Production Mixer


Outstanding Makeup For A Limited Series Or Movie (Non-Prosthetic)

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios and FX Productions
Eryn Krueger Mekash, Department Head Makeup Artist
Robin Beauchesne, Department Head Makeup Artist
Silvina Knight, Makeup Artist
David Williams, Makeup Artist
Tym Buacharern, Makeup Artist
Ana Lozano, Personal Makeup Artist


Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or Movie

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios and FX Productions
Chris Clark, Department Head Hairstylist
Natalie Driscoll, Key Hairstylist
Shay Sanford-Fong, Additional Hairstylist
Helena Cepeda, Additional Hairstylist
Massimo Gattabrusi, Personal Hairstylist


Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie

Genius: Picasso • Chapter One • National Geographic • Imagine Television and Fox 21 Television Studios
Mathias Herndl, Director of Photography


Outstanding Commercial

The Talk - P&G - My Black Is Beautiful
The Corner Shop, Production Company
BBDO New York, Ad Agency


Outstanding Short Form Comedy Or Drama Series

James Corden's Next James Corden • CBS (CBS on Snapchat) • CBS Television Studios / CBS Interactive / Fulwell 73
Ben Winston, Executive Producer
Rob Crabbe, Executive Producer
James Corden, Executive Producer
Adam Abramson, Executive Producer
Ryan McKee, Executive Producer
David Lamattina, Producer


Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama Series

James Corden's Next James Corden • CBS (CBS on Snapchat) • CBS Television Studios / CBS Interactive / Fulwell 73
James Corden as James Corden


Outstanding Actress In A Short Form Comedy Or Drama Series

Break A Hip • Vimeo • Shut Up, Charlie Productions
Christina Pickles as Biz


Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

Saturday Night Live • Host: Tiffany Haddish • NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video
Tiffany Haddish as Host


Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series

The Marvelous Mrs. Maisel • Pilot • Prime Video • Amazon Studios
Brian A. Kates, ACE, Editor


Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

Will & Grace • Grandpa Jack • NBC • Universal Television
Peter Beyt, Editor


Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

Will & Grace • A Gay Olde Christmas • NBC • Universal Television
Gary Baum, ASC, Director of Photography


Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role

The Alienist • The Boy On The Bridge • TNT • A Paramount Television and Turner's Studio T co-production
Kent Houston, VFX Supervisor
Wendy Garfinkle, VFX Producer
Tim Barter, Lead 2D Supervisor
Rasik Gorecha, Lead CG Supervisor
Martin Lake, Associate VFX Producer
Doug Larmour, VFX Supervisor
Alison Griffiths, VFX Producer
Steve Murgatroyd, VFX Supervisor
Harin Hirani, Lead Lighting TD


Outstanding Original Main Title Theme Music

Godless • Netflix • A Netflix Original Production
Carlos Rafael Rivera, Theme by


Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

Game Of Thrones • The Dragon And The Wolf • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Ramin Djawadi, Music by


Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score)

March Of The Penguins 2: The Next Step • Hulu • A Bonne Pioche Cinema Production, Paprika Films, Wild-Touch Production, The Walt Disney Company France, Wild Bunch, OCS, France 3
Cyrille Aufort, Music by


Outstanding Guest Actor In A Drama Series

This Is Us • A Father's Advice • NBC • 20th Century Fox Television
Ron Cephas Jones as William


Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Rowley Irlam, Stunt Coordinator


Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program

GLOW • Netflix • Glitter Pictures, LLC
Shauna Duggins, Stunt Coordinator


Outstanding Music Supervision

The Marvelous Mrs. Maisel • Pilot • Prime Video • Amazon Studios
Robin Urdang, Music Supervisor
Amy Sherman-Palladino, Music Supervisor
Daniel Palladino, Music Supervisor


Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

Game Of Thrones • Beyond The Wall • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Michele Clapton, Costume Designer
Alexander Fordham, Assistant Costume Designer
Emma O'Loughlin, Assistant Costume Designer
Kate O'Farrell, Costume Supervisor


Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More)

Game Of Thrones • Dragonstone • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Deborah Riley, Production Designer
Paul Ghirardani, Art Director
Rob Cameron, Set Decorator


Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

The Handmaid's Tale • June • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
Mark White, Production Designer
Elisabeth Williams, Production Designer
Martha Sparrow, Art Director
Caroline Gee, Set Decorator


Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour Or Less)

GLOW • The Dusty Spur • Netflix • Glitter Pictures, LLC
Todd Fjelsted, Production Designer
Harry Otto, Art Director
Ryan Watson, Set Decorator


Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Stranger Things • Chapter Eight: The Mind Flayer • Netflix • A Netflix Original Production
Bradley North, Sound Supervisor
Craig Henighan, Sound Designer
Tiffany S. Griffith, Dialogue Editor
Jordan B. Wilby, Sound Effects Editor
David Werntz, Sound Effects Editor
Antony Zeller, Supervising Foley Editor
David Klotz, Music Editor
Zane Bruce, Foley Artist
Lindsay Pepper, Foley Artist


Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Game Of Thrones • Beyond The Wall • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Onnalee Blank, CAS, Re-Recording Mixer
Mathew Waters, CAS, Re-Recording Mixer
Richard Dyer, Production Mixer
Ronan Hill, CAS, Production Mixer


Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

Atlanta • Teddy Perkins • FX Networks • FX Productions
Trevor Gates, Supervising Sound Editor
Jason Dotts, Dialogue/ADR Editor
David Barbee, Sound Effects Editor
Jordan McClain, Foley Editor
Geordy Sincavage, Foley Editor
Michael Head, Foley Editor
Tara Blume, Foley Artist
Matt Salib, Foley Artist


Outstanding Guest Actress In A Drama Series

The Handmaid's Tale • After • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
Samira Wiley as Moira


Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special

USS Callister (Black Mirror) • Netflix • House of Tomorrow
Kenny Clark, Sound Supervisor/Sound Effects Editor
Michael Maroussas, Dialogue Editor
Matthew Skelding, Dialogue Editor
Dillon Bennett, Sound Effects Editor
Dario Swade, Foley Editor
Ricky Butt, Foley Artist
Oliver Ferris, Foley Artist


Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie

USS Callister (Black Mirror) • Netflix • House of Tomorrow
Selina MacArthur, Editor


Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series

The Handmaid's Tale • June • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
Wendy Hallam Martin, ACE, Editor


Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within A Scripted Program

Westworld • Chaos Takes Control Interactive Experience • HBO • HBO, Kilter Films, Bad Robot
HBO
Kilter Films
Bad Robot


Outstanding Contemporary Costumes

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story • The Man Who Would Be Vogue • FX Networks • Fox 21 Television Studios and FX Productions
Lou Eyrich, Costume Designer
Allison Leach, Costume Designer
Rebecca Guzzi, Assistant Costume Designer
Nora Pedersen, Costume Supervisor


Outstanding Children's Program

The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special • HBO • Sesame Workshop
Brown Johnson, Executive Producer
Ken Scarborough, Executive Producer
Jason Diamond, Executive Producer
Benjamin Lehmann, Supervising Producer
Mindy Fila, Producer
Karyn Leibovich, Producer
Stephanie Longardo, Producer
Scott Gracheff, Producer


Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

Westworld • Akane No Mai • HBO • HBO Entertainment in association with Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
Elisa Marsh, Department Head Makeup Artist
Allan A. Apone, Key Makeup Artist
Rachel Hoke, Makeup Artist
John Damiani, Makeup Artist
Ron Pipes, Makeup Artist
Ken Diaz, Makeup Artist


Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series

Westworld • Akane No Mai • HBO • HBO Entertainment in association with Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
Joy Zapata, Department Head Hairstylist
Lori McCoy Bell, Assistant Department Head Hairstylist
Dawn Victoria Dudley, Additional Hairstylist
Karen Zanki, Additional Hairstylist
Connie Kallos, Additional Hairstylist
Norma Lee, Additional Hairstylist


Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)

Atlanta • Teddy Perkins • FX Networks • FX Productions
Christian Sprenger, Director of Photography


Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

The Crown • Beryl • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television
Adriano Goldman, ASC, ABC, Director of Photography


Outstanding Guest Actor In A Comedy Series

Atlanta • Alligator Man • FX Networks • FX Productions
Katt Williams as Willy


Outstanding Television Movie

USS Callister (Black Mirror) • Netflix • House of Tomorrow
Annabel Jones, Executive Producer
Charlie Brooker, Executive Producer
Louise Sutton, Producer

Outstanding Original Interactive Program

NASA JPL: Cassini's Grand Finale • YouTube • NASA Jet Propulsion Laboratory
NASA Jet Propulsion Laboratory


Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

Barry • Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going • HBO • HBO Entertainment in association with Alec Berg and Hanarply
Todd Beckett, Re-Recording Mixer
Elmo Ponsdomenech, Re-Recording Mixer
Ben Patrick, CAS, Production Mixer


Outstanding Period Costumes

The Crown • Dear Mrs. Kennedy • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television
Jane Petrie, Costume Designer
Emily Newby, Assistant Costume Designer
Basia Kuznar, Assistant Costume Designer
Gaby Spanswick, Costume Supervisor


Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

Game Of Thrones • The Dragon And The Wolf • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Jane Walker, Department Head Makeup Artist
Paul Spateri, Special Makeup Effects Artist
Emma Faulkes, Special Makeup Effects Artist
Barrie Gower, Prosthetic Designer


Outstanding Special Visual Effects

Game Of Thrones • Beyond The Wall • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
Steve Kullback, Lead Visual Effects Producer
Joe Bauer, Lead Visual Effects Supervisor
Adam Chazen, Visual Effects Associate Producer
Michelle Blok, Previs Lead
Sam Conway, Special Effects Supervisor
Ted Rae, Visual Effects Plate Supervisor
David Ramos, Visual Effects Supervisor
Wayne Stables, Lead CG & Animation Supervisor
Derek Spears, Lead CG Supervisor

 


Watch the edited presentation of the Creative Arts Emmy Awards on FXX on Saturday, September 15 at 8:00PM ET/PT.

Look for this year's "Thank You Cam" videos right after the FXX show on Saturday, September 15.

Tune in to the 70th Emmy Awards on Monday, September 17 on NBC at 8:00PM ET/5:00 PM PT.